Logo Tasarım Hizmetlerimiz

 

Logo yapmak gelişen teknoloji ve yeni programlar ile birlikte artık çok zor değil. Fakat logo tasarımı yapmak da sanıldığı kadar kolay değildir. Yapılmış logolara baktığınızda kolay gibi görünse de logo ortaya çıkana kadar katedilen yol yorucu ve uzundur. Dikkat çekici, akılda kalan ve yaratıcı olan bir logo tasarımı yapmak için yaratıcı olmak gerekmektedir. Fakat logo yapan tasarımcılar zaman zaman yaratıcı ve başarılı logolar yapmakta zorlanabiliyorlar. Bu yazımızda logo nasıl yapılır konusu ile alakalı önemli ipuçları ve logo örnekleri paylaşacağız.

Logo seçimi bir marka açısından çok önemlidir. Öncelikle markanın kimliği ilk olarak logo ile yansıtılmaktadır. Kullandığınız logo markanızın duruşunu ve tarzını yansıtmaktadır. Logo seçimi yaparken iş yaptığınız sektörün logo seçimlerinede dikkat edin. Her sektörün kullandığı bir logo tarzı bulunmaktadır. Mutlaka bu tarz içinde bir logo seçmeniz gerekmiyor tabi ki fakat yine de sektörünüze ait olan logo çeşitlerini araştırmanızda fayda var. Ayrıca, eğer logoda yazı kullanacaksanız, yine o sektöre ait olan yazı fontunu seçmelisiniz. Mesela, pastacılık, aşçılık gibi alanlarda el yazısı tarzında ve süslü fontlar kullanılırken, hukuk, finans gibi alanlarda ise daha düz ve sade fontlar kullanılmaktadır.

Logo Nasıl Yapılır Sorusuna Dair Öne Çıkan Kurallar

1. İlham Alın

logo nasıl yapılır

İlham almak, logo tasarımı için direk bir kural olmasa da önemli bir detaydır. Çünkü ilham olmadan yaratıcı işlerin ortaya çıkması biraz zordur ve işin tamamlanmasını sağlayacak ilhamın nereden geleceği hiç belli olmaz. Fakat ilham alma konusunu iyi anlarsanız bu aşamalar sizin için daha kolay olabilir. Tasarımlarınızı oluştururken ilham almak için öne çıkan tasarım odaklı web sitelerini kullanabilirsiniz. Hatta kendi araştırmalarınız sonucunda bulduğunuz farklı bir web sitesi de olabilir. Ayrıca günlük hayatınız boyuncada etrafınızı gözlemlemeyi unutmayın. Dediğimiz gibi ilhamın nereden geleceği belli olmaz. Bu yüzden bir kafede otururken veya yolculuk yaparken etrafınızda gördüğünüz her şey sizin için bir ilham kaynağı olabilir.

2. Logolar Hakkında Öğrenebileceğiniz Her Şeyi Öğrenin

logo nasıl yapılır

Logoların tasarımının nasıl olması gerektiği ve logo tasarlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini mutlaka öğrenmelisiniz. Logo tasarlarken dikkat etmeniz gereken detaylar; logo özgün ve mantıklı olmalıdır, müşteriyi çekmelidir.Logo tasarlama süreciniz ne kadar uzun ve uğraştırıcı olsa bile çıkan sonucun karmaşıklıktan uzak ve anlaşılır olması, unutulmaz, kalıcı, çok yönlü ve marka kimliğine uygun olması gerekmektedir.

3. Kendi Tasarım Sürecinizi Geliştirin

 

logo tasarımı

Tasarım çalışması yaparken her tasarımcının kendine özgü geliştirdiği bir tasarım süreci vardır. Çoğu tasarımcı aşağıdaki genel süreci izlese de, plan yaparken kendi iş yapma alışkanlıklarınıza göre kendinize özel bir süreç yaratmanızda fayda var.

1.Yapılacak İş Bilgisi: Yapacağınız işle ilgili olarak müşterinizle görüşmelisiniz. Yapacağınız çalışma ile ilgili müşterinin isteklerini anlamak için mutlaka detaylı bir görüşme yapmalısınız. Müşterinin ne istediğini bilmelisiniz ve ihtiyacınız olan tüm bilgileri almalısınız.

2.Araştırma: Çalışma yapacağınız sektörle ilgili ve müşteri hakkında daha fazla bilgi edininin. Müşterinizin hikayesi ve rakipleri hakkında geniş bir araştırma yapın.

3.Tasarım Araştırması: Müşterinin istediği tasarıma ilham olabilecek kaynakların yanı sıra zamanın logo trendelerini araştırın.

4.Kurgulama: Verilen bilgi ve yaptığınız araştırmalar sonucunda sketch çalışmaları yapmaya başlayın ve bunları geliştirin.

5.Düzenleme: Yaptığınız çalışma için kabataslak oluşturduktan sonra kısa bir mola verin ve çalışmanıza tekrar göz atıp tasarımın gelişmesine izin verin.

6.Sunum: Tasarım tamamlanıncaya kadar birkaç logo alternatifi seçin ve müşteriye gösterin. Gelen geribildirimler ve istekler sonucunda düzenlemeler yapın.

5. Renk Kullanımına Önem Verin

renkli logo

Renkler görsel bir tasarımın özünü oluşturmaktadır. Çoğu zaman tasarımcılar renkleri zeki bir şekilde kullanmayı göz ardı ediyorlar. Bunun nedeni muhtemelen yalın tasarımların sadece siyah ve beyaz ile yapılabileceğinin düşünülmesinden kaynaklanıyor. Bu yanlış düşünce sonucunda da tekdüze tasarımlar ortaya çıkıyor. Hep aynı tarzda olan siyah-beyaz, düz tasarımlar oluşmasına neden oluyor. Fakat renklerin zekice kullanımı ile oldukça başarılı, dikkat çeken ve yine sade olabilen logolar tasarlanabilir.

6. Doğru Yazı Tipini Seçin

logoda font seçimi

Yazı tipi, etkili bir logo için önemli bir unsurdur. Bunun için logolarda yazı kullanacaksanız doğru seçimi yaptığınızdan emin olmalısınız. Logolarda genellikle sade ve kolay okunabilir olan yazı tipleri tercih edilmektedir. Hem müşterinin ilk bakışta zorlanmadan okuyabilmesi için hem de akılda kalıcı olabilmesi için yazı tipi seçimi logolar için önemli bir etkendir. Yazı tipi seçmek için iki yol izleyebilirsiniz; kendiniz özel bir yazı tipi oluşturabilir veya hazır bir fontu kullanabilirsiniz. Eğer kendi yazı tipinizi oluşturmayı düşünürseniz, oluşturduğunuz fontu çok süslü bir hale getirmekten kaçının. Basit, okunabilir ve şık olmasına dikkat edin.

7. Farklı Olun

logo nasıl yapılır

Evet, oluşturduğunuz logoda karmaşadan uzak ve basit tasarımlara yönelmelisiniz fakat aynı zamanda da farklı olabilmelisiniz. Zaten piyasada var olan ve her yerde karşınıza çıkan logolara benzer bir logo olursa fark yaratmanız ve öne çıkmanız biraz zorlaşacaktır. Kalabalık arasından sıyrılabilecek farklı bir tasarım yapmalısınız. Ancak yine de marka ile bütünleşen bir logo tasarımı hedeflemelisiniz. Markanın hikayesinden uzaklaşmadan ve rakiplere nazaran daha farklı duran bir logo çalışması başarılı olacaktır.

8. Tasarımlarınızı Benzersiz Olarak Düşünmeyin

logo tasarımı

Yeteneğinize güvenseniz bile kendinizi her zaman en iyi olarak görmeniz gelişmenizi engelleyebilir. Tasarımda gelişmek ve sürekli kendine yeni bir şeyler katmak çok önemlidir. Bu yüzden kendinizi çok iyi olarak görmeden önce eksikliklerinize ve onları nasıl tamamlayıp geliştirebileceğinize odaklanın. Bu madde tasarım süreçlerinden bir kural olmasa da tasarım için size her zaman gerecek bir kural olarak bir kenara not etmelisiniz. Kendinizi geliştirdiğiniz sürece son yaptığınız tasarım her zaman bir öncekinden daha iyi olacaktır. Bunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın ve gelişmek için sürekli çaba sarf edin.

9. Fiyat Sistemi Oluşturun

logo ücreti

Tasarımcıların en çok başını ağrıtan ve sıkıntıya düşüren kısım fiyat aşaması sanıyoruz ki. Tasarımla ilgili bir detay olmasa da her tasarımcının başının belası olan bu konuyu da ele almak istedik. ‘Bu tasarım ne kadar ediyor?’ sorusu tüm tasarımcıların karşılaştığı bir soru. Ayrıca, her müşterinin istekleri ve ihtiyaçları farklı olduğu için cevaplaması zor bir soru olabiliyor. Logo tasarımı yaparken gereken faktörlere bakın ve fiyatınızı buna göre oluşturun. Bu faktörlere dahil olan detaylar, sunulacak konseptlerin sayısı, gelecek revizyonlar ve yapılacak olan araştırma yüküdür.

Logo kullanımı, bir marka için olmazsa olmaz bir şeydir. Ayrıca kullanılan logonun ne derece başarılı olduğu da bir o kadar önemlidir. Çünkü markanın müşteri ile ilk tanışması logo ile olmaktadır. Müşteri logoyu gördüğü anda dikkatini çekmeli ve hafızasında kalıcı olmalıdır. Markanın duruşunu ve tarzını tahmin edebilmelidir. Bu yüzden logo tasarımı yapılırken tüm bunlar göz önünde bulundurulmalıdır. Etkili, akılda kalıcı, anlaşılır ve dikkat çeken bir logo tasarımı oluşturulmalıdır.