Ürün Kodu: 1647
Kategoriler: Etiket

RULO ETİKET

Günümüzde artık irili ufaklı hemen hemen her sektörde kullanımı ihtiyaç haline gelen etiketler temelde iki şekilde üretilirler. Tabaka ve Rulo

Rulo Etiketler; yapışkanlı ve yapışkansız etiketlik kağıtlardan bir kukaya rulo şeklinde sarılan bobin halindeki etiketlerdir. Rulo Etiketler Plastik Bazlı ve Kağıt Bazlı olmak üzere yaklaşık 40 çeşidi mevcuttur.

Kağıt Bazlı Rulo Etiketlerin ortak özellikleri şunlardır. Kağıt Bazlı etiketler, Nem Su Hava gibi ortam şartlarından etkilenen kolayca yırtılabilen genel olarak plastik bazlı etiketlere göre daha uygun fiyatlı olan etiket çeşitleridir. Kuşe Etiket, Termal Etiket, Vellum Etiket, Sürsajlı Etiket Yapışkanlı olarak ürettiğimiz Rulo Kağıt Etiketlerdir. Termal Karton ile Kuşe Karton Etiketler ise rulo olarak ürettiğimiz yapışkansız etiketlerdir.

Plastik Bazlı Rulo Etiketler ise genel olarak yırtılmaya suya neme dayanıklı olan etiketlerdir. PP Opak, PE Opak, Şeffaf, Silvermat, PP Metalize ve PP Tyre Plastik Bazlı Rulo etiketlerin yapışkanlı olanlarına örneklik teşkil eder. Poliart Etiket ise Plastik Bazlı etiketler içerisinde yapışkansız ve rulo olarak ürettiğimiz tek etiket çeşididir.

Şimdi Birazda Rulo Etiketlerin Avantajlarından bahsedelim.

  • Tabaka etiketlere göre rulo etiketleri taşıyıcısından çıkarmak çok daha kolaydır. Böylece size zamandan tasarruf sağlamış olur.
  • 1000 lerce etiketi bir ruloda saklayabilirsiniz. Böylece hem etiketlerin parça parça dağılmasını engelleyerek etiketi daha kolay muhafaza etmiş olursunuz.
  • Tabaka Etiketlere göre Rulo etiketler genel olarak yapışkan bakımından daha kuvvetlidir. Rulo etiket kullanarak etiketin yapıştırıldığı yüzeyde daha uzun süre kalmasını sağlayabilirsiniz.
  • Piyasada istediğiniz her etiketi tabaka olarak tedarik edemeyebilirsiniz. Ama istediğiniz bütün etiket çeşitlerini piyasadan rulo olarak temin edebilirsiniz.
  • Tabaka etiketlerde istediğiniz her ölçüde üretim yapmak zorken, Rulo etiketlerde hemen hemen her ölçüde üretimi yapılabilir.
  • Otomosyona bağlı olarak üretim yapan firmalar tesislerinde otomatik etiketleme makinaları kullanmaktadırlar. Bu makinların çalışma prensibinde ise etiketleri ürüne yapıştırmak için rula halinde üretilmiş olması gerekmektedir.

Son olarak birazda rulo etiketlerin üretim şekillerinden bahsedelim.

  1. Dijital Baskı Yöntemi: Bu baskı yönteminde kalıp klişe filim kullanılmadan direk baskı yapılmaktadır. Düşük adetli işlerde bu yöntem kullanılarak kalıp klişe maliyetlerinden kurtularak daha uygun üretim yapılması sağlanmaktadır. Bu yöntem genelde 500 – 10.000 gibi düşük adetli işlerin baskısında kullanılmaktadır. Bizde tesisimizde bulunan HP INDIGO WS 6600 ile müşterilerimizin az adetli ihtiyaçlarına yanıt vermekteyiz. 
  2. Orta derecedeki adetli etiketlerin üretiminde ise Letterpress tekniği ile UV baskı yapan makineler kullanılmaktadır. Bu baskı yönteminde genelde maliyet avantajı yakalayabilmek için 10.000 – 200.000 adet arası üretilen etiketlerin baskısında kullanılmaktadır. Bizde firmamızda bulunan biri 4+1 biri de 7+1 renk baskı yapabilen 2 Adet GALLUS R 200 ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına yanıt vermekteyiz.
  3. Yüksek tirajlı işlerde ise genelde Flexo baskı yöntemi kullanmayı tercih etmekteyiz. Bu makineler çok hızlı baskı yaptığı için üretimde zaman dolaylı olarak da maliyet tasarrufu sağlar. Bu da müşterilerin yüksek adetli etiketlerini daha uygun fiyatlı hale getirebilmek için kullanılması neredeyse zorunlu bir yöntemdir. Bizde firmamız bünyesine 2019 yılı itibariyle katmış olduğumuz İtalyan marka LOMBARDI SYNCHROLINE 430 ile müşterilerimizin yüksek tirajlı işlerine yanıt vermekteyiz.
  4. Son olarak tesisimizde baskısız etiket üretimi için 2 adet ZONTEN ve bir adet de ARSOMA bulundurmaktayız.
Ürün Kataloğu Mevcut Değildir